Burma Baklava

Baklava benim vazgeçilmezlerimden hem de her türü 🙂 Ne kadar tok olursam olayım mutlaka baklava için midemde yer vardır. Burma baklavada hafif, çıtır çıtır lezzetiyle sık sık tercih ettiklerimden.

Malzemeler:

  • Yarım paket baklava yufkası (400 gr, 22-24 adet)
  • 200 gr tereyağı
  • 350 gr ceviz (ince çekilmiş)

Şerbeti için Malzemeler:

  • 2 + ¾ su bardağı su
  • 2 + ¾ su bardağı şeker
  • 6-7 damla limon suyu

Üzeri için Malzemeler:

  • Toz antepfıstığı

Yapılışı:

Şerbetin soğuması gerektiğinden ilk olarak şerbeti yapalım. Şeker ve suyu bir tencereye alıp karıştırın. Şerbet kaynayana kadar yüksek ateşte şeker eriyene kadar sürekli karıştırın. Kaynamaya başlayınca altını kısın. 10 dakika kaynattıktan sonra 6-7 limon damlası ilave edip karıştırın ve 10 dakika daha kaynatın. Ocaktan alıp soğumaya bırakın.

Tereyağını kısık ateşte eritip biraz kaynatın. Üstünde biriken beyaz köpüğü bir kaşık yardımı ile alın. Dipte biriken beyaz kısmı yağdan ayırmak için yağı yavaşça başka bir kaba aktarın. Saf yağımızı elde etmiş olduk.

Baklava yufkaları çabuk kuruyacağı için üzerine nemli bir bez serin. Bu sayede yufkalar yumuşamışta olacaktır. Bir tane baklava yufkasını tezgâha alıp fırça yardımı ile yağlayın. Fırçayı yağa batırıp yufka üzerinde biraz silkeleyin ve fırça yardımı ile yayın. İkinci baklava yufkasını da birinci üzerine alıp aynı şekilde yağlayın. Sarma işlemini uzun kenardan yapacağız. Sarmaya başlayacağınız uzun kenarı iki parmak olacak şekilde içe katlayın. Kenarlar ve yufka sonuna denk gelmeyecek şekilde iki avuç ceviz serpiştirin. Katladığınız kenara ince oklavanızı koyup çok sıkı olmayacak ve gevşekte olmayacak şekilde sarın. Sardıktan sonra dikkatli bir şekilde orta bölümden başlayarak içe doğru büzmeye başlayın. Oklavadan çıkartıp kenar boş kısımlarını kesip alın. Borcama dizin. Diğer yufkaları da aynı şekilde yaparak borcama dizin. Kalan yağınız ile üstlerini yağlayın ve istediğiniz ölçüde kesin.  Önceden ısıtılmış fırında, 170°C sıcaklıkta, fan ve alttan ısıtma ayarlı, orta alt bölümde, üstleri kızarana kadar pişirin.

Fırından çıkardığınız baklavanın ilk sıcaklığının geçmesini (1-2 dk) bekleyin. Sıcak tatlıya soğuk şerbet olacak şekilde şerbeti tüm tatlının üzerinde gezdirin. Tatlının üstüne toz antepfıstığı serpin. Tatlının şerbeti çekmesi ve soğuması için en az 4-5 saat dinlendirin.

Notlar:

  • Cevizleri çok iri çekmeyin. Büzme işlemi sırasında yufkayı delebilir. Toz gibi yaparsanız da yerken ağzınıza gelmeyecektir.
  • Ceviz yerine toz antepfıstığı veya fındık kullanabilirsiniz. Ben sürpriz olarak 3 tanesine toz antepfıstığı koydum. Birde birer yemek kaşığı kaymak ilave ettim. Efsane oldu 🙂
  • Kullandığım borcam ölçüleri 26×40 cm’dir.

 

 

Afiyet Olsun..

 

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir