Çilekli Dondurma

Kızım ısrarla dondurma, çilekli dondurma diye tutturdu. Havalarda ısınmadığı için yapmadım. Çilekler kendinden geçmeye başlayınca dondurmaya benzer bir şeyler yapmaya başladım. Çok lezzetli oldu. Bir de dondurucuya atarsak nasıl olur derken farklı bir dondurma tarifi ortaya çıktı. Kızımda saat başı baba dondurma 🙂

Malzemeler:

  • 150 gr labne peyniri
  • 70 gr pudra şekeri
  • 20-25 adet çilek
  • 3-5 adet burçak bisküvi
  • 200 ml krema
  • 1 yemek kaşığı pudra şekeri

Yapılışı:

Labne peynir ile pudra şekerini çırpın. Çilekleri blendırdan geçirip püre haline getirin. Süzüp katısını labne peynir üzerine ekleyip çırpın. Burçak bisküvileri toz haline getirip karışıma ekleyin ve çırpın. Kremayı ayrı bir kapta 1 yemek kaşığı pudra şekeri ile köpürene kadar çırpın. Buzdolabında biraz dinlendirdikten sonra karışıma ekleyip spatula ile kapatarak karıştırın. Çok derin olmayan bir kaba veya daha fazla kaba aktarıp derin dondurucuya kaldırın. 1-2 saatte bir blendır ile karıştırın. Bu işlemi toplamda 2-3 defa tekrarlayın. Toplamda 6 saat sonunda tadına bakabilirsiniz.

Notlar:

  1. Çilek suyunu kesinlikle atmayın. Biraz burçak bisküvi, pudra şekeri, süt ve krema ile mis gibi milk shake yapabilirsiniz.
  2. Klasik bir çilekli dondurma yapmak isterseniz; 1 kilo çileği püre haline getirin. Üzerine 1 su bardağı şekeri ilave edip blendır ile çırpmaya devam edin. Sırası ile 1 su bardağı süt ve 750 gr krema ilave edip blendır ile çırpın. Çırpma işlemi sonunda köpük köpük olması gerekiyor. Derinliği fazla olmayacak şekilde bir kaba aktarıp derin dondurucuya kaldırın. 2 saatte bir çıkarıp blendır ile 3-5 dakika çırpın. Aynı işlemi 5-6 defa tekrarlayın.

Afiyet Olsun..

Yorumlarınız Bizim İçin Değerlidir